Me kõik teame, et WordPressi uuendamine on oluline. Saame seda kerge vaevaga ise teha, minnes kodulehe admin keskkonnas Uuendused lehele. Aga mis saab siis kui midagi läheb pärast uuenduste tegemist kodulehel katki?
WordPressi uuendamine on oluline turvalisuse ja toimivuse seisukohalt. Enamus kodulehtede rünnakuid saab alguse aegunud pluginate, teemade või WordPressi versioonidest. Piisab kui jätta üks kriitiline uuendus tegemata ja sinu kodulehte võib tabada pahavara rünnak.
Järgnevalt toon ära 5 olulist tegevust, mida peaksid tegema enne WordPressi uuendamist. Need tegevused on ennekõike olulised selleks, et lahendada olukorrad kui midagi peaks uuenduste tegemisel valesti minema.
1. Tee varukoopia WordPressi andmebaasist ja failidest
Nii nagu soovitatakse varundada sinu isiklikke faile arvutis, on sama oluline ka kodulehest varukoopiate tegemine. Eelkõige on oluline varukoopia teha enne uuenduste paigaldamist või suuremate arenduste tegemist. Varukoopia tuleb teha nii failidest kui ka andmebaasist. Populaarseim tasuta WordPressi plugin, millega saab varukoopiaid teha, on UpdraftPlus.
2. Säilita WordPressi teema muudatused enne uuendamist
Kui sa kasutad kodulehel mõnda nö. valmisteemat, mida peab uuendama, siis on oluline säilitada vahepeal tehtud teema muudatused. Vastasel korral kirjutatakse teema uuendamise käigus muudetud failid üle ja failide taastamiseks tuleb võtta kasutusele eelnevalt tehtud varukoopia. Mõistlikum viis aga teema muudatuste säilitamiseks on luua alamteema, kuhu saab lisada muudetavad failid. Siit leiad videojuhendi WordPressi alamteemade tegemise kohta (inglise keeles).
3. Uuenda teemad ja pluginad enne WordPressi uuendamist
Vahel võib WordPressi uuendamine muuta kasutatavate pluginate või teemade funktsionaalsust. Tehes esmalt pluginate ja teemade uuendused hoiad sa ära olukorra kus nende ühilduvus katkeb WordPressi uue versiooniga.
4. Planeeri mitte-turvauuendused väljaspool kodulehe kasutuse kõrgaega
Enamasti leiab kõikide pluginate ja teemade uuenduste logidest kriitilisuse astme. Kui tegemist on turvauuendusega, siis tuleb see arusaadavalt paigaldada esimesel võimalusel. Kui aga on tegemist funktsionaalsuse täienduse või väiksema vea parandusega, siis võiks selle uuenduse paigaldada väljaspool kodulehe kasutuse kõrgaega.
Infot uuenduse kohta leiab WordPressi admin keskkonnas klikkides plugina juures lingil Vaata versiooni üksikasju.
Lisaks leiab uuenduste väljalaske kohta infot ka WordPressi foorumist. Varajased uuendajad postitavad sinna sageli kommentaare võimalike vigade või probleemide kohta.
5. Korrasta kodulehel kasutatavate pluginate valikut
Suuremad WordPressi uuendused tulevad välja keskmiselt iga nelja kuu järel. See on hea aeg visata pilk peale kodulehel kasutatavatele pluginatele ning teha seal inventuur.
Kuna WordPressi uuendus on kodulehe ülene, siis võib see mõjutada aegunud või arenduse toeta jäänud pluginate toimimist. Kui WordPressi pluginate lehel on näha, et sinu poolt kasutatavat pluginat pole uuendatud üle kahe aasta, siis on see hoiatus, et arvatavasti selle plugina arendaja on loobunud selle toest. Sellisel juhul soovitan hakata mõtlema plugina eemaldamisest või selle asendamisest mõne teisega.
Lisaks koormab liiga paljude pluginate kasutamine kodulehte. Kui sa kasutad näiteks suurte võimalustega pluginast ainult ühte funktsiooni, siis oleks mõtekas võtta kasutusel lihtsam plugin, mis lahendab ainult konkreetse funktsionaalsuse, mida sinul vaja on.
Kui sa pole aga kindel, et kas konkreetne plugin on sinu kodulehel kasutusel või mitte, siis enne kustutamist muuda see mitte aktiivseks. Seejärel saad kontrollida lehe toimivust. Ja kui kõik toimib nii nagu vaja, siis võid selle plugina oma kodulehelt kustutada.
WordPressi uuendamine ja haldamine on minu igapäevane tegevus
Kui sa endiselt kahtled kõige selle eelneva jutu peale, et kas sa ikka saad ise oma kodulehe uuendamisega hakkama, siis saan sind selles osas aidata. Jälgin igapäevaselt kümnete kodulehtede turvalisust ning paigaldan jooksvalt neile uuendusi.